Плаж с наполовина платени и наполовина безплатни чадъри? Да, ама не…

Централния плаж на Бургас се сочи за пример по цялото крайбрежие

Слънцето докара летните температури и обяснимо си замечтахме за море. Който си е на морето у дома, си мечтае за други неща, но и той си задава въпроси, относно плажните уикенди: Колко ще трябва да се бръкне за чадър, примерно…

Бургас е един от малкото курортни градове, които задържат цените на платените чадъри. Не само това – социален жест е и обособяването на зона, на която можем да си забием собствените слънчобрани. На централния плаж пък, чиито стопанин е общината, и от днес вече е официално открит, изобщо няма да се плаща за чадър. Осигурени са 300 безплатни чадъра, 200 безплатни шезлонга, съблекални, тоалетни, душове, има достъп за хора с увреждания, спасители и медицинско обслужване. Обособени са зони за спорт – 2 за волейбол, 2 за плажен тенис, 2 за плажен футбол. Е, и това си има известни неудобства… Например,  слънчезащитното съоръжение трябва да се окупира достатъчно рано. Но това е за предпочитане пред заплащането на чадър и задължително шезлонг, че и задължително два! Такова нещо имаше миналото лято на плажа в Крайморие.  И не само там…

Това лято на Слънчев бряг сянката също ще бъде солена. Бил кратък сезона, та стопаните си избиват печалба, както могат и от когото могат.

Министърът на туризма Николина Ангелкова уверява, че плажовете, на които концесионерът не е осигурил поне 50% свободен достъп – без платени чадъри и шезлонги – ще бъде санкциониран. А, дано!  Само че има друга хитрина – свободната зона по принцип се оказва отдалечена от водата. Това си е затруднение, особено ако плажната ивица е широка…

Министерството на туризма още от сега ще помага за решаването на евентуални проблеми чрез специални информационни табла, които ще указват и горещ телефон. На него можем да сигнализираме за некоректни концесионери, измами в цени и други нередности, на които се натъкваме. „Горещият” телефон ще работи денонощно.

А какво крие бъдещето по плажовете у нас?

От следващото лято ще има различни цени на шезлонгите и чадърите, а плажовете ще бъдат категоризирани в четири групи. Според новата методика плажните ивици ще се делят по местоположение: плажове до градски територии, плажове до неурбанизирани зони, близо до курорти и еко плажове. Ще има и обособени зони, в които срещу консумация от съответно заведение чадъри и шезлонги ще се ползват безплатно, каквато практика има в редица други държави.