„Бургаски изгреви“ празнува 10-годишен юбилей

От 22 април Бургас отново е столица на младежкия любителски театър, благодарение на фестивала „Бургаски изгреви“.  Стотици млади актьори от цялата страна ще се събeрат, за да представят постиженията си, да се срещнат с приятели, да споделят любовта си към сценичното изкуство и да се конкурират за Гран при – Статуетката.

„Бургаски изгреви“ е най-големият детски и младежки театрален фестивал в България.

Започнал е с участието на 4 града с 5 постановки при Първото си издание през 2005 г., до 22 града с 45 постановки при Деветото си издание през 2013 г., в т.ч. 5 спектакъла на руски и 12 – на немски.

Той се провежда от Сдружение АртЦентър „Компас“, под егидата на Областния управител на Бургаска област, със съдействието на Община Бургас.

Фестивалът дава възможност на децата и младежите от града да се запознаят с високо стойностни театрални спектакли и с постиженията на своите връстници, повишава духовното им развитие и стимулира интереса им към магията, наречена „театър“.

В четирите дни на конкурсната програма, след много стриктен подбор, в Залата на ДНА ще бъдат представени 28 спектакъла. Бургаската публика ще се наслади на много и разнообразни по тематика постановки – като се започне от приказките на Шарл Перо, мине се през класиците Радичков, Алеко Константинов и Добри Войников и се стигне до Томас O`Браян и Лорка. Тази година се отличава с многото авторски спектакли, някои подготвени специално за Юбилея.

Богата е и съпътстващата програма. Участниците във Фестивала ще могат да приемат предизвикателството да покажат своите многостранни таланти в блиц конкурса „Четири в едно“ – за актьорско майсторство, певчески умения, свирене на инструмент и танц. Най-добрите от тях ще се изявят пред бургаската публика на откритата сцена „Охлюва“ в Морската градина.

Най-находчивите и пищни представители в традиционното карнавално шествие ще си съперничат за призовете „Мис и мистър Карнавал“ и „Най-атрактивен участник“.

А най-ранобудните могат да участват в Актьорската фотосесия „Бургаски изгреви“, като си направят снимки със сценичните костюми на фона на изгряващото слънце. Изложба от техните фотоси ще бъде представена в ДНА в последния фестивален ден.

Фестивалът „Бургаски изгреви“ зарежда младите актьори със своето специфично настроение. Показва им, че театърът наистина е магия – стъпиш ли на сцената, вкусиш ли сладостта от аплодисментите – пристрастяваш се към него за цял живот.

Преживяванията им оставят затрогващо топли спомени, които ги карат с нетърпение да очакват следващото си участие и да се връщат в Бургас и следващата пролет, и по-следващата …

 
Подробна информация за участващите състави и постановките по дни и часове:
 

10 ГОДИНИ ТЕАТРАЛЕН ФЕСТИВАЛ „БУРГАСКИИЗГРЕВИ”

Международен фестивал

Х ПРАЗНИЦИ НА МЛАДЕЖКОТО ТЕАТРАЛНО ИЗКУСТВО

„БУРГАСКИ ИЗГРЕВИ”

 
 
ПРОГРАМА

22 АПРИЛ /вторник/

ЗАЛА ДНА
 
10.30 ч.

„НИЕ, ВРАБЧЕТАТА”

от Йордан Радичков
Режисьор Румен Велев

Младежка театрална школа Бургас

при Младежки културен център – Бургас

 
11.30 ч.

„ЛЕДЕНАТА КЪЩИЧКА”

от Милена Дренчева

Режисьор Милена Дренчева

Детска театрална школа „Убастия”
при НЧ „Просвета 1914” – Малко Търново
 
13.30 ч.

„РАЗНИ ХОРА, РАЗНИ ИДЕАЛИ /ВЧЕРА-ДНЕС-УТРЕ/”

от Алеко Константинов

Режисьор Свилен Стоянов

Театрална формация „Феникс”

при Сдружение „Феникс 2009”- Варна

Ръководител Иван Цветанов
 
15.00 ч.
„ПЕПЕЛЯШКА” /мюзикъл/

по Шарл Перо, адаптация Венцислав Асенов

Режисьор Ивайло Гандев

Детски театър „Зора”

при НЧ „Зора 1860”- Сливен

Ръководител Галина Георгиева
 
16.30 ч.

„ВАШЕ ВЪОБРАЖЕНИЕ”

от Албена Димова

Режисьор Ваня Стефанова

Детски театрален състав „Академия Млад актьор”

при НЧ „Просвета 1870”– Свиленград

 
19.00 ч.
„САКО ОТ ВЕЛУР”
от Станислав Стратиев

Режисьор Елевтерий Елевтеров

Театрално ателие при БСУ

23 АПРИЛ /сряда/

ЗАЛА ДНА
 
10.00 ч.
„ГЛУПАЦИ”
от Нийл Саймън

Режисьор Венета Атанасова

Театрално студио „IUVENES”

при Столичен център за работа с деца – София

 
11.30 ч.

„ДОМЪТ НА БЕРНАРДА АЛБА”

от Федерико Гарсия Лорка

Режисьор Румяна Георгиева

Малък младежки театър зад пазара

при Младежки център – Хасково

 
13.30 ч.

„УЧИЛИЩНИ ЩУРОТИИ”

от Миглена Параскевова

Режисьор Миглена Параскевова

Театрална формация „Весел миг”

при Военноморски клуб – Варна
 
14.00 ч.
„У4ИЛИ6ТЕ” /мюзикъл/

от МТ „Алтернатива”

Режисьор Симеон Христов

Младежки театър „Алтернатива”

при НЧ „Напредък 1869”- Горна.Оряховица

 
16.00 ч.

„ДЕНЯТ НА ПРОШКАТА”

от Димитър Костанцалиев, по идея на Николай Милчев

Сценарист Тодор Янкулов

Детска вокално-театрална формация „Таласъмче”

при НЧ „Г.С.Раковски”– София

 
19.00 ч.
„АЗ ЧУВСТВАМ”

от Велислава Арнаудова

Режисьор Велислава Арнаудова

Театрална школа „Юлий”

при НЧ „Г.С.Раковски”- София

 
 

25 АПРИЛ /петък/

ЗАЛА ДНА
 
10.30 ч.

„СИНОВЕТЕ НА БОРЕЙ”

от Росен Узунов
Режисьор Росен Узенов

Театрална трупа „Хомо луденс”

при Хуманитарна гимназия „Д. Дамянов”- Сливен

                                                                
13.30 ч.

„ЧОВЕКЪТ В КАЛЪФ”

от Антон Павлович Чехов

Режисьор Марияна Митева

Театрална формация „Движение”

при ПМГ „Акад.Иван Гюзелев”- Габрово

 
15.00 ч.

„КРИВОРАЗБРАНАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ”

от Добри Войников

Режисьор Даниела Райкова

Театрален състав „Млади таланти”

при СОУ „Максим Райкович”- Лясковец

 
16.30 ч.

„ПОСЛЕДНОТО ЛЯТО НА ИНДЖЕ”

от Соня Келеведжиева

Режисьор Соня Келеведжиева

Театър „Класика”

при ГПЗЕ „Захарий Стоянов”- Сливен

 
19.00 ч.
„ХАОС В БЯЛО”
от Карън Дуулинг

Режисьор Павлин Славов

Театрално ателие „Птиците”

при ПМГ „Акад.С.П.Корольов”- Благоевград

 
 

26 АПРИЛ /събота/

 
10.00 ч.
„ХЛАПЕТА”

от Луис Ренисън и Мирча Йонеску

Режисьор Драгомира Бодурова

Театрален състав „Славей”

при ОУ „П.Р.Славейков”- Ямбол

 
11.30 ч.

„ИМАШЕ И ДАСКАЛ БУНЬО”

от Татяна Йотова

Режисьор Татяна Йотова

Театрално студио „Браво”

при СОУ „Христо Ботев”- Айтос

 
12.15 ч.

„ДАРОВЕ ЗА НЕПОСЛУШНИ”

от Татяна Йотова
Моноспектакъл – Петър Дичков

Театрално студио „Браво”

при СОУ „Христо Ботев”- Айтос

 
 
12.30 ч.
ПРОЦЕСЪТ”

от Т.Попова и П.Панчев

Режисьори Румяна Йорданова и Невелина Василева

Театрална школа „Златното ключе”

при СОУ „Христо Ботев”- Айтос

 
13.30 ч.
„ЧАС НА КЛАСА”
от Лора Лазар

Режисьори Росен Узунов и Маргарита Маркова

Театрална трупа

при Хуманитарна гимназия „Д.Дамянов” – Сливен

 
15.00 ч.

„БЕЗЗАЩИТНО СЪЗДАНИЕ”

от Антон Павлович Чехов

Режисьор Волен Митев

Театрално студио „Феникс”

при ГПЧЕ „Васил Карагьозов” – Ямбол

Ръководител Снежана Илиева
 
15.30 ч.

„САМО СВИНЕТЕ СА ХОРА”

от Нели Лишковска

Режисьор Надя Николова

Театрален клуб „Таленто”

при ПГМЕЕ – Бургас
 
16.30
„БОГА МИ”
от Николай Табаков

Сцена от спектакъла – Георги Митев

Режисьор Ива Иванова-Спасова

Театрална формация „Ефект”

при СОУ „Васил Кънчов”- Враца

 
17.00 ч.
„РИБАРСКИ СВАДИ”
от Карло Голдони

Режисьор Рена Дранкюлева

„Театър 220”

при ПГЕЕ „М.В.Ломоносов”– Горна Оряховица

 
19.00 ч.

„ЛЕЛЯТА НА ЧАРЛИ”

от Томас О`Брендън
Режисьор Спас Янков
Младежки театрален състав

при СОУ „Проф. д-р Асен Златаров” – Първомай

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!